اشتباهات مهلک در مورد ثبت شرکت

اشتباهات مهلک در مورد ثبت شرکت

اشتباهات مهلک در مورد ثبت شرکت

بزرگترین اشتباهاتی که معمولا افراد در ثبت شرکت انجام می دهند عبارت است از :

 

اشتباهات مهلک در مورد ثبت شرکت

 

۱- عدم شناخت کافی نسبت به سایر شرکا .

این مساله باعث صدمات جبران ناپذیری می گردد از جمله سوء استفاده اشخاص سودجو ، زیر سوال رفتن اعتبار کل شرکت ، عدم امکان در انحلال شرکت ، عدم امکان تغییرات شرکت و تشکیل جلسه ، عدم امکان خروج فرد سود جو از شرکت به سهولت ، امکان بوجود آمدن ورشکستگی و … .

 

۲-عدم آشنایی با قانون تجارت و عدم مطالعه قوانین ثبت شرکت .

این مساله باعث بسیاری عوارض جبران ناپذیر به شرکت می گردد .مثلا ندانستن تفاوت بین ثبت شرکت مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص یا تفاوت بین موسسه و شرکت .چون تصمیم بین مسئولیت محدود و سهامی خاص از تصمیمات مهم میباشد .

همانطور که میدانیم شرکت مسوولیت محدود به سهامی خاص و بالعکس ثابل تبدیل نمی باشد . هر چند که قانون تجارت کمی نامفهوم بنظر میرسد اما مطالعه مکرر آن و استفاده از مشاور در تفهیم بندهای آن و مطالعه کتاب های حقوقی میتواند به فهم بیشتر آن کمک کند .

 

این مطلب را از دست ندهید!
درآمد

۳- عدم آشنایی با روند ثبت شرکت .

این مساله باعث چند باره کاری و دوباره کاری های مکرری می گردد . هر بار برگشت بعلت دوباره کاری و ندانستن مراحل ثبت شرکت میتواند روند کار ثبت را برای چند هفته به تعویق بیندازد .

 

۴- عدم اهمیت به سرمایه ثبتی شرکت.

سرمایه ثبتی شرکت از جمله مواردیست که سهامداران و مدیران نسبه به آن بی اهمیت عمل میکنند . بسیاری از شرکتها با حداقل سرمایه یعنی سرمایه ثبتی ۱۰۰۰/۰۰۰ ریال ثبت میشوند . این سرمایه سالهاست که بصورت غلط مصطلح در قانون تجارت درآمده است .

این سرمایه شاید برای سالها قبل مقبول بوده اما همه میدانیم که ارزش این پول پایین میباشد و نمیتواند بعنوان اندوخته یا توان مالی شرکت قلمداد گردد . در این سالها شرکتهایی با این سرمایه ثبت و اقدام به کلاهبرداری های کلانی در سطح وسیع کرده اند .

اما باید گفت سرمایه ثبتی شرکت یک پارامتر تاثیرگذار در اعتبار شرکت قلمداد می گردد . یعنی موسسات مالی اعتباری ، بانکها و شرکتهای مناقصه گذار به سرمایه شرکتها توجه ویژه ای مینمایند . سرمایه ثبتی شرکت نشانه اعتبار شرکت میباشد .

هرچند که در ثبت شرکت مسئولیت محدود و ثبت موسسه سرمایه ثبتی اظهاری میباشد و تنها در شرکتهای سهامی خاص سرمایه غیر اظهاری میباشد (یعنی باید در حسابی بلوکه گردد )اما بازهم نشان دهنده توان مالی شرکا میتواند قلمداد گردد . تعیین سرمایه ثبتی معقول و منطقی از الزامات ثبت شرکت میباشد .

 

این مطلب را از دست ندهید!
استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری

۵- عدم توجه به مسائل مالیاتی شرکت .

همزمان با ثبت شرکت و تامین مایحتاج فیزیکی شرکت میبایست به مسائل مالیاتی شرکت نیز توجه ویژه ای گردد . گاها بسیاری از افراد از جرایم سنگین مالیاتی شکایت میکنند. اما از این نکته نباید گذشت که بی اطلاعی از قوانین باعث این تبعات سنگین مالیاتی گردیده است . اخذ دفاتر پلمپ بصورت سالانه ، مالیات ۲ در هزار ، اظهارنامه مالیاتی سالانه ،گزارش ارزش افزوده همگی از مواردی است که باید به آن توجه نمود.

مطالعه بیشتر